Θεατρική παράσταση από τον θεατρικό οργανισμό «ΚΟΧΥΛΙ»

Ένα συγκλονιστικό θεατρικό μονόλογο παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες της Γ΄Γυμνασίου απ΄τον θεατρικό οργανισμό <ΚΟΧΥΛΙ> στις 20/11/2014 στο αμφιθέατρο του 1ου Δημοτικού σχολείου Μάνδρας. Η παράσταση, η οποία αναφερόταν στην βία και πως την βιώνει ο θύτης και το θύμα, καθήλωσε τους μαθητές μας δεδομένου ότι ήταν ρεαλιστική, απευθυνόταν στο συναίσθημά τους, μιλούσε στη γλώσσα τους και χρησιμοποιούσε έντονα την γλώσσα του σώματος καθώς και συμβολισμούς οικείους στους εφήβους. Στο τέλος έγινε συζήτηση των παιδιών με τον σκηνοθέτη για το πρόβλημα της βίας αλλά και για το προφίλ του πρωταγωνιστή. Δόθηκαν επίσης σχετικά ερωτηματολόγια στα οποία οι μαθητές απάντησαν με μεγάλη προθυμία. Ευχαριστούμε την <ΦΩΛΙΑ> για την δωρεάν προσφορά αυτής της τόσο ενδιαφέρουσας θεατρικής παράστασης.