Επίσκεψη και ενημέρωση από ειδικούς: επαγγέλματα της θάλασσας και κατασκευαστικά (Δεκέμβριος 2014)

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας <Επαγγέλματα της θάλασσας και κατασκευαστικά> πραγματοποιήθηκε ενημέρωση απ΄τον καθηγητή του τμήματος της Ναυπηγικής Α.Τ.Ε.Ι Αθηνών κ. Λιβανό στο σχολείο μας στις 17 Δεκεμβρίου 2014. Η ενημέρωση επεκτάθηκε και σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού σε σχέση με τα Α.Ε.Ι και Α.Τ.Ε.Ι . Όπως τονίστηκε ,μιλάμε για πανεπιστήμια με διάκριση κυρίως στην έρευνα και στην εφαρμοσμένη επιστήμη. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε η απομυθοποίηση της δυσκολίας εύρεσης εργασίας των αποφοίτων των αντίστοιχων τμημάτων αφού απορροφούνται άμεσα σε ποσοστό που πλησιάζει το 95-98% με κύριο χαρακτηριστικό την παγκοσμιοποίηση του επαγγέλματος και την πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Συγκεκριμένα τονίστηκε ότι υπάρχουν 2.500 ναυτιλιακές εταιρείες στο Πειραιά όπου μπορούν να εργαστούν οι απόφοιτοι. Ακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητών μας οι οποίοι παρακολούθησαν την ενημέρωση με αρκετό ενδιαφέρον.