Εκπαιδευτική επίσκεψη στο εκθεσιακό κέντρο «Κανελλόπουλος» στην Ελευσίνα στις 19/12/2014

Με επιτυχία έγινε στις 19 Δεκεμβρίου ημέρα Παρασκευή η εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στην έκθεση με έργα αρχαίας τεχνολογίας στο εκθεσιακό κέντρο “Κανελλόπουλος” στην Ελευσίνα. Πρόκειται για μέρος της ιδιωτικής έκθεσης τεχνολογίας των αρχαίων Ελλήνων του κ. Κοτσανά που μεταφέρθηκε από το Κατάκολο Ηλείας με πρωτοβουλία του πολιτιστικού οργανισμού του Δήμου Ελευσίνας. Σκοπός της επίσκεψης μας ήταν να γνωρίσουμε αυτή τη σχετικά άγνωστη πτυχή του πολιτισμού των αρχαίων Ελλήνων και να διαπιστώσουμε ότι η Τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων λίγο πριν το τέλος του αρχαιοελληνικού κόσμου ήταν εξαιρετικά όμοια με τη σύγχρονη τεχνολογία μας στο ξεκίνημά της. Οι άνθρωποι εκείνης της εποχής είχαν τις ίδιες ανάγκες με τους ανθρώπους της σημερινής μας εποχής.

Η τεχνολογία σχετίζεται με την ανθρώπινη δραστηριότητα και συγκεκριμένα με την προσπάθεια του ανθρώπου να επιλύσει διάφορα πρακτικά προβλήματα που αντιμετώπιζε διευκολύνοντας έτσι την καθημερινή του ζωή. Γνωρίσαμε κάποιες από τις πιο σημαντικές εφευρέσεις των αρχαίων Eλλήνων, οι οποίες αποδεικνύουν την υψηλή στάθμη τεχνολογίας του πολιτισμού τους, που θα είχε οδηγήσει, αν οι οικονομικοκοινωνικοπολιτικές συνθήκες της εποχής το επέτρεπαν, στη Βιομηχανική Επανάσταση από την ελληνιστική εποχή με απρόβλεπτες συνέπειες για την ανθρωπότητα. Διαπιστώσαμε τελικά πόσα περισσότερα, από όσα νομίζουμε, χρωστά o Δυτικός πολιτισμός στους Έλληνες.Την ξενάγηση των μαθητών της Α? Γυμνασίου που συμμετείχε στην επίσκεψη, ανέλαβε η καθηγήτρια τεχνολογίας του σχολείου μας Παπαχρήστου Ελένη. Το σημαντικότερο δε για την διδακτική πράξη είανι ότι μερικά εκθέματα θα αποτελέσουν κατασκευές στην διάρκεια της χρονιάς απ΄τα ίδια τα παιδιά στο μάθημα της Τεχνολογίας.