Φιλαναγνωσία (Μάιος 2018)

Αν και η σχολική χρονιά πλησιάζει προς το τέλος, οι συνάδελφοι και οι μαθητές/τριες συνεχίζουν ακούραστα το έργο τους.

Την Τετάρτη, 16 Μαΐου 2018 οι μαθητές/τριες της Β΄ Τάξης του σχολείου συμμετείχαν, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, στην παρουσίαση του βιβλίου «ζωή κατάματα» της συγγραφέα κ. Αδαμαντίνης Κουμιώτου.

Οι μαθητές/τριες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των καθηγητριών τους, μελέτησαν το λογοτεχνικό βιβλίο, δραματοποίησαν κάποια σημεία του και συζήτησαν – σχολίασαν με τη συγγραφέα αποσπάσματα που τους είχαν εντυπωσιάσει ή προβληματίσει.

Ήταν μία προσπάθεια των συναδέλφων να καλλιεργήσουν τη φιλαναγνωσία στους μαθητές και πιστεύω ότι το εγχείρημα πέτυχε. Ήταν για όλους μας μία μοναδική εμπειρία!!

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις καθηγήτριές τους, κ. Ελευθερία Κερά και κ. Δήμητρα Μπακώλη.

Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μάνδρας, κ. Παναγιώτα Ρεντούμη, για τη φιλοξενία.