Ταξίδι στην Πορτογαλία (2017)

OBRIGADA PORTUGAL!!!!

Φεβρουάριος 2017… Πόρτο Πορτογαλίας… Μια εβδομάδα πραγματικά μαγική, κατά την οποία άνθρωποι με διαφορετικές κουλτούρες συναντήθηκαν στο Famalicão, πόλη στη βόρεια Πορτογαλία, κοντά στον τόπο γέννησής της, Guimarães. Θέμα της «πολυπολιτισμικής» συνάντησης: «Ιδιαίτερες συνήθειες και διατροφή» με γενικό στόχο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus + (KA2): THINK… ACT… AND MAKE A BETTER WORLD. Μαθητές και καθηγητές από 7 χώρες: Ιταλία, Αγγλία, Ισπανία, Εσθονία, Λιθουανία, Πορτογαλία και φυσικά Ελλάδα, αντήλλαξαν απόψεις, συνεργάστηκαν ομαδικά, προωθώντας ο καθένας από την πλευρά του τη διαφορετικότητα του πολιτισμού του. Το σχολείο που μας φιλοξενούσε ήταν εντυπωσιακό. Πραγματικά θύμιζε Πανεπιστήμιο: με το αμφιθέατρό του, τη βιβλιοθήκη του, το βιβλιοπωλείο του, την καντίνα, τους χώρους χαλάρωσης μαθητών και καθηγητών. Οι Πορτογάλοι εξυπηρετικοί, με καλή διάθεση, αν και δεν θα τους θεωρούσα ποτέ μεσογειακούς με την κλασική έννοια! Η ώρα του αποχαιρετισμού ήταν δύσκολη ιδιαίτερα για τους μαθητές, αφού για επτά μέρες έζησαν βιωματικά την πορτογαλική κουλτούρα!