Ταξίδι στην Εσθονία (2017)

Επίσκεψη του 1ου Γυμνασίου Μάνδρας στην Εσθονία!!!

Μέλη της παιδαγωγικής ομάδας του σχολείου μας, που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+/KA2 με τίτλο “Think, act and make a better world”, βρέθηκαν στην Εσθονία προκειμένου να παρευρεθούν στην 4η συνάντηση των εταίρων. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στην πόλη Kohlta-Jarve, από τις 24 έως και τις 30 Σεπτεμβρίου 2017, με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος.

Καθηγητές και μαθητές όλων των χωρών-εταίρων (από την Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Αγγλία, Πολωνία, Λιθουανία, Εσθονία και την Ελλάδα) συμμετείχαν σε ποικίλες δραστηριότητες εντός και εκτός του σχολείου, πήραν μέρος στην εκπαιδευτική διαδικασία, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον γεωφυσικό πλούτο της χώρας, να γνωρίσουν τις καθημερινές συνήθειες των κατοίκων της και ν’ απολαύσουν τη ζεστή φιλοξενία τους.

Οι αναμνήσεις θα μείνουν ανεξίτηλες και οι δεσμοί φιλίας, που δημιουργήθηκαν, θεωρούμε ότι θα αποτελέσουν εφαλτήριο για την άρση των τυχόν διαφορών και τη διασφάλιση της ειρηνικής συμβίωσης όλων των Ευρωπαίων πολιτών.