Βραβείο ταινίας μικρού μήκους (2019)

Στο πλαίσιο του προγράμματος αγωγής υγείας με τίτλο «Ο τόπος μας είναι η Ιστορία μας»…

Το σχολείο μας διακρίθηκε στο Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η Ιστορία σου είναι η ιστορία της πόλης σου», κερδίζοντας το τρίτο βραβείο.

Η παιδαγωγική ομάδα συμμετείχε στο διαγωνισμό με μία ταινία μικρού μήκους η οποία έφερε τον τίτλο «ΜΝΗΜΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ». Ο διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από το τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας, το Γενικό Συμβούλιο Βιβλιοθηκών του ΥΠ.Π.Ε.Θ, το Τμήμα Αρχειονομίας Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου και το ΕΚΟΜΕ AE – Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον κ. Γιάννη Κοροπούλη και τον κ. Χρήστο Στάμου (συγγραφέα-εκπαιδευτικό) για τις πολύτιμες μαρτυρίες τους, μέσα από τις οποίες οι μαθητές έμαθαν για την αντίσταση που αναπτύχθηκε στην περιοχή μας την περίοδο της Γερμανικής κατοχής 1941-1944 και συγκέντρωσαν το απαιτούμενο υλικό!

Η λήψη (download) της ταινίας μπορεί να γίνει από εδώ (μέγεθος αρχείου: περίπου 2 GB)