• screen.jpg
  • screen2.jpg
  • screen3.jpg
Το 1° Γυμνάσιο Μάνδρας συμμετέχει στον διαγωνισμό για το διεθνές βραβείο (the ISA award) που διοργανώνεται από το Βρετανικό Συμβούλιο

INTERNATIONAL SCHOOL AWARD - BRITISH COUNCIL

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ - ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Το σχολείο μας συμμετέχει στο διαγωνισμό που διοργανώνει το Βρετανικό Συμβούλιο για την απόκτηση του λεγόμενου International School Award. Η συμμετοχή μας στο συγκεκριμένο διαγωνισμό έχει ως στόχο να αναδείξει ακόμα περισσότερο τις δράσεις οι οποίες αναφέρονται στις σχέσεις που έχει αναπτύξει το σχολείο μας με σχολεία της Ευρώπης και να ενισχύσει τον διεθνή προσανατολισμό του. Μέσα στα πλαίσια του διαγωνισμού το τμήμα Β5 ήρθε σε επαφή με το σχολείο «Deir al Balah Prep Girl's School», το οποίο βρίσκεται στην Λωρίδα της Γάζας στην Παλαιστίνη και είναι σχολείο των Ηνωμένων Εθνών. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα βοήθησε επίσης η φιλανθρωπική οργάνωση THE HANDS UP PROJECT, με έδρα την Αγγλία, η οποία έχει ως στόχο την διάδοση της Αγγλικής Γλώσσας στα σχολεία της Παλαιστίνης. Οι μαθητές αντάλλαξαν πληροφορίες σχετικά με τα σχολεία τους, τις χώρες, τα τοπικά φαγητά, τα μνημεία της κάθε χώρας και έγραψαν από κοινού ποιήματα με της βοήθεια του Άγγλου παιδαγωγού Nick Bilbrough. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας επικοινωνίας zoom. Θεωρούμε ότι η δράση ήταν εξαιρετικά σημαντική αφού βοήθησε τους μαθητές να έρθουν σε επαφή με έναν άλλο πολιτισμό και να έχουν εμπειρία της ιδιάζουσας κατάστασης στην οποία ζουν και κινούνται οι μαθητές της ηλικίας τους στην εμπόλεμη λωρίδα της Γάζας, εμπειρία μοναδική σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους.

2019-07-24-01

2019-07-24-02

Copyright 2011 INTERNATIONAL SCHOOL AWARD - BRITISH COUNCIL. All Rights Reserved.
Joomla 1.7 templates by Joomla themes